تفاوت هاست و سرور در چیست؟

by | 1401/12/11 | هاست و سرور

برای افرادی که در طول روز ساعات زیادی را صرف وب‌گردی و یادگیری تکنولوژی‌های جدید می‌کنند، دانستن تفاوت هاست و سرور بسیار مهم است. شاید در ابتدا گمان کنید که این دو اصطلاح تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، اما در اینجا سؤالی که مطرح می‌شود این است که اگر هاست و سرور با یکدیگر تفاوت ندارند پس چرا از دو اصطلاح برای آنها استفاده می‌شود؟ زمانی که کمی بیشتر وارد جزئیات دنیای وب می‌شویم، با اصطلاحاتی نظیر هاست و سرور زیاد آشنا روبه‌رو می‌شویم که در ابتدا یادگیری و حفظ کردن آنها کمی دشوار است.
هاست و سرور ازجمله همین مفاهیم‌اند که از پیچیدگی خاصی برخوردار بوده و دانستن مفهوم کامل و تفاوت‌های اصلی آنها مخصوص کارشناسان آی‌تی است. اما همه ما می‌توانیم با کمی مطالعه، به تفاوت‌های جزئی ‌هاست و سرور دست یابیم. برای این منظور، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی کامل تفاوت هاست و سرور بپردازیم.

تفاوت هاست و سرور

سرور چیست؟

برای اینکه درک بهتری از تفاوت هاست و سرور داشته باشید، بهتر است در ابتدا به بررسی سرور و سپس بررسی هاست بپردازیم. اما سرور چیست؟ برای پاسخ به این سؤال باید گفت سرور را می‌توان به کامپیوتری تشبیه کرد که به دیگر دستگاه‌های متصل شده به شبکه خدمات می‌دهد. سرور این قابلیت را دارد که چند کلاینت را به طور هم‌زمان به یکدیگر متصل کرده و هر کلاینت نیز می‌تواند به چند سرور متصل شود. سرور باتوجه‌به خدماتی که ارائه می‌دهد به چند دسته تقسیم می‌شود که یادگیری آنها به درک بهتر شما از این قضیه کمک خواهد کرد.

وب سرور

اگر با دنیای شبکه و تکنولوژی آشنا باشید، بی شک عبارت وب سرور را زیاد شنیده‌اید. وب سرور یکی از پرکاربردترین عبارت‌ها است که در تمامی مباحث مورداستفاده قرار گرفته می‌شود. اما وب سرور چیست؟ به زبانی ساده باید گفت وب سرور سروری است که فایل‌های HTML صفحات وب را در دسترس کاربران قرار می‌دهد. همان‌طور که می‌دانید، برای طراحی یک وب‌‌‌‌‌سایت از زبان HTML، CSS و غیره استفاده می‌شود. کدهای آماده شده در فایل‌هایی با فرمت HTML ذخیره می‌شوند که توسط وب‌ سرور در دسترس کاربران قرار گرفته می‌شوند. یعنی زمانی که شما در مرورگر خود قصد اتصال به وب‌سایتی را دارید، وب سرور صفحات سایت موردنظر را در دسترس شما قرار می‌دهد.

فایل سرور

به زبانی ساده، فایل سرور کامپیوتری است که وظیفه ذخیره‌سازی و مدیریت فایل‌ها را به عهده دارد. فایل سرور به شبکه متصل است به‌طوری که سایر کامپیوترهای متصل به شبکه برای دسترسی به فایل‌های مدنظرشان می‌توانند به فایل سرور متصل شوند.

سرور مرکز داده

از دیگر سرورهای مهم، می‌توان به سرور مرکز داده اشاره کرد. این سرور کامپیوترهای قدرتمندی هستند که داده‌های ذخیره شده را مدیریت می‌کنند. داده‌هایی نظیر اطلاعات کاربران، دستگاه‌ها و…، توسط این نوع سرور مدیریت می‌شوند. وب سرور نقش بسزایی در ذخیره‌سازی، مدیریت، بازیابی و بروز رسانی فایل‌ها دارد.

سرور ایمیل

زمانی که شما برای دوستتان ایمیلی ارسال می‌کنید، ایمیل موردنظر برای اینکه به دست دوست شما برسد، ظرف چند ثانیه از چندین سرور ایمیل عبور می‌کند. پس می‌توان گفت ایمیل سرورهایی هستند که پیام‌های الکترونیکی را ارسال می‌کنند.

پراکسی سرور

آخرین سروری که قبل از پرداختن به تفاوت سرور و هاست مورد بررسی ما قرار گرفته می‌شود، پراکسی سرور است. پراکسی سرور وظیفه متصل کردن شما به اینترنت را دارند. به عبارتی پراکسی سرورها بین کاربران و وب‌سایت‌ها قرار گرفته و بسته به نیاز کاربران، صفحات مدنظر را بعد از بررسی در دسترس آنها قرار می‌دهند. وب سرورها مانع حمله هکرها به شبکه‌های خصوصی شده و امنیت کاربران را تضمین می‌کنند.

هاست چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم، برای درک بهتر تفاوت‌ هاست و سرور، آشنایی کامل با دو مفهوم سرور و هاست الزامی است. برای این منظور، اکنون به بررسی هاست می‌پردازیم. در تعریف کلی هاست دستگاهی است که به یک شبکه متصل می‌شود. مثلاً ازآنجایی‌که گوشی یا لپ‌تاپ شما به وای‌فای متصل می‌شوند، هاست به‌حساب می‌آیند. اما در اینجا منظور از هاست، وب‌هاستینگ یا میزبانی وب است.
وب هاستینگ چیست؟ همان‌طور که برای ذخیره‌سازی اطلاعات در کامپیوتر نیازمند فضای آزاد درایورها هستیم، برای داشتن وب‌سایت نیز نیازمندی فضایی هستیم که بتوانیم وب‌سایت را در آن فضا قرار داده و اطلاعات آن را نظیر اطلاعات کاربران، فایل‌های وب‌سایت و…، در فضای مربوطه ذخیره‌سازی کنیم. به این فضا وب‌هاستینگ گفته می‌شود. به‌طورکلی وب هاستینگ فرایندی که کاربران در آن یک فضا را در شبکه جهانی خریداری کرده و از آن برای ایجاد وب‌سایت استفاده می‌کنند. بعدازاین کار، محتوای وب‌سایت شما بر روی یک وب سرور قرار گرفته و وب سرور نیز این محتوا را در دسترس کاربران قرار می‌دهد. برای خرید وب هاستینگ می‌توانید از شرکت‌های مختلفی که در زمینه هاستینگ فعالیت دارند و هاست‌های مختلف را ارائه می‌دهند استفاده کنید. خرید هاست باید باتوجه‌به نیاز وب‌سایت شما انجام شود. خدمات وب هاستینگ بسته به نیازهای مختلف به سه دسته اصلی تقسیم می شود.

هاست اشتراکی

برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک، هاست اشتراکی گزینه خوبی است. این نوع هاست به دلیل قیمت پایینی که دارد، برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک گزینه مناسبی است. هاست اشتراکی شبیه اجاره کردن دفتر کاری اشتراکی در یک ساختمان است. به‌طوری که باید تمامی خدمات این دفتر کار را با دیگران به اشتراک گذاشته و نمی‌توانید تغییراتی در آن ایجاد کنید.

سرور مجازی

اگر بخواهیم سرور مجازی را نیز با مثال توضیح دهیم، باید گفت سرور مجازی یک گزینه بهتر از هاست اشتراکی است. این سرور شبیه اجاره کردن یکی از اتاق‌های یک ساختمان است. به‌طوری‌که این اتاق به طور کامل مختص شما بوده و هرگونه تغییری که بخواهید می‌توانید در آن انجام دهید. سرور مجازی از لحاظ قیمت نسبت به هاست اشتراکی در سطح بالاتری است.

سرور اختصاصی

آخرین عنوانی که قبل از پرداختن به تفاوت هاست و سرور مورد بررسی ما قرار گرفته می‌شود، سرور اختصاصی است. سرور اختصاصی در میان دو گزینه قبلی، بهترین گزینه برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای اینترنتی بزرگ است. این سرور شبیه اجاره کردن کل ساختمان است. به‌طوری‌که علاوه بر اتاق، می‌توانید در کل ساختمان تغییراتی را که مدنظر دارید را پیاده کنید. سرور اختصاصی فضای بیشتری را در دسترس شما قرار می‌دهد که از قیمت بیشتری نیز برخوردار است.

تفاوت هاست و سرور

همان‌طور که اشاره کردیم، در این مقاله قصد داریم به طور کامل به بررسی تفاوت هاست و سرور بپردازیم. تا اینجای مقاله با مفاهیم سرور و هاست آشنا شده‌اید. اکنون درک بهتری از تفاوت هاست و سرور خواهید داشت. در این باره باید گفت: شبکه کامپیوتری مجموعه‌ای از دستگاه هاست که به آن متصل بوده و باهم در ارتباط‌اند. در این میان دو اصطلاح پرکاربرد که بسیار مورداستفاده قرار گرفته می‌شوند، هاست و سرور است. به زبانی ساده‌ هاست دستگاهی است که به شبکه متصل بوده و به‌واسطه آن، اطلاعات و منابع در شبکه به اشتراک گذاشته می شود. هاست دستگاه عجیب‌وغریبی نیست چرا که یک کامپیوتر رومیزی، لپ‌تاپ و حتی گوشی هوشمند هم می‌تواند یک ‌هاست باشد. به طور خلاصه باید گفت هاست وظیفه اشتراک‌گذاری اطلاعات موجود در شبکه را دارد.
اما تفاوت هاست و سرور در چیست؟ برای پاسخ به این سؤال باید گفت از سوی دیگر سرور یک قطعه سخت‌افزاری است که نقش خدمات‌دهنده را ایفا می‌کند. به زبانی ساده‌تر، سرور به سیستم‌هایی که از قبل به شبکه متصل بوده‌اند خدمات می‌دهد. این خدمات بسته به نوع سرور که در بالا به بررسی کامل چند نمونه از پرداختیم، متفاوت است. اما یکی از وظایف مهم سرور، ذخیره‌سازی و مدیریت فایل‌ها است. درحالی‌که هاست وظیفه اشتراک‌گذاری این فایل را دارد. پس اصلی‌ترین تفاوت هاست و سرور در وظایف آنها است.

تأثیر هاست بر روی کیفیت سایت

بعد از بررسی تفاوت هاست و سرور، بد نیست نیم‌نگاهی به تأثیر هاست بر روی کیفیت سایت نیز داشته باشیم. در هنگام انتخاب هاست باید معیارهای مختلفی را مدنظر داشته باشید. برای مثال: هاستی که برای یک وب‌سایت فروشگاهی انتخاب می‌کنید باید با هاستی که برای وب‌سایت‌های شخصی انتخاب می‌شود، متفاوت باشد. همان‌طور که می‌دانید، یکی از اصلی‌ترین معیارها برای بررسی یک وب‌سایت، سرعت آن است. از طرفی سرعت لود شدن وب‌سایت نیز تا حد زیادی به هاستی که برای میزبانی سایت انتخاب شده بستگی دارد. در نتیجه می‌توان گفت انتخاب هاست مناسب تا حد زیادی بر روی کیفیت سایت شما تأثیر دارد.

هاست بهتر است یا سرور؟؟

اکنون که با تفاوت هاست و سرور آشنا شده‌اید، سؤالی که ممکن است برایتان ایجاد شود این است که هاست بهتر است یا سرور؟ در این باره می‌توانید از قدرت سرور برای پاسخ‌دادن به این سؤال استفاده کنید. سرور به‌تنهایی می‌تواند یک هاست نیز باشد، اما همه هاست‌ها سرور نیستند. همچنین سرور خدمات را به‌تمامی دستگاه های موجود در اینترنت ارائه می‌کند، و به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا وب‌سایت‌های خود را به‌صورت آنلاین اجرا کنند. در این میان هاست نیز میزبانی وب‌سایت، راه‌اندازی و نگه‌داشتن کل سایت و غیره را برعهده دارد. در نتیجه باید گفت هر وب‌سایتی برای داشتن فعالیت بیشتری و ارائه خدمات بهتر به هاست و سرور نیاز دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا بررسی کاملی از تفاوت هاست و سرور را داشته باشیم. همچنین یاد گرفتیم که وظیفه اصلی سرور، مدیریت، ذخیره‌سازی و نظم بخشیدن به اطلاعات سایت است درحالی‌که هاست وظیفه اشتراک‌گذاری این اطلاعات را در بستر شبکه برعهده دارد. تفاوت اصلی هاست و سرور در وظایف آنها است. در این مقاله یاد گرفتیم که سرور می‌تواند به‌تنهایی یک هاست نیز باشد، اما همه هاست ها نمی‌توانند سرور باشند. اما ازآنجایی‌که وجود هر دوی آنها برای فعالیت بهتر وب‌سایت الزامی است، باید گفت هر وب‌سایتی برای ارائه خدمات بهتر به هاست و سرور نیازمند است.

برای افرادی که در طول روز ساعات زیادی را صرف وب‌گردی و یادگیری تکنولوژی‌های جدید می‌کنند، دانستن تفاوت هاست و سرور بسیار مهم است. شاید در ابتدا گمان کنید که این دو اصطلاح تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. اما در اینجا سؤالی که مطرح می‌شود این است که اگر هاست و سرور با یکدیگر تفاوت ندارند پس چرا از دو اصطلاح برای آنها استفاده می‌شود؟ زمانی که کمی بیشتر وارد جزئیات دنیای وب می‌شویم، با اصطلاحاتی نظیر هاست و سرور زیاد روبه‌رو می‌شویم که در ابتدا یادگیری و حفظ کردن آنها کمی دشوار است.
هاست و سرور ازجمله همین مفاهیم‌اند که از پیچیدگی خاصی برخوردار بوده و دانستن مفهوم کامل و تفاوت‌های اصلی آنها مخصوص کارشناسان آی‌تی است. اما همه ما می‌توانیم با کمی مطالعه، به تفاوت‌های جزئی ‌هاست و سرور دست یابیم. برای این منظور، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی کامل تفاوت هاست و سرور بپردازیم.

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *