ادوبی کانکت یا بیگ بلوباتن؟ کدام بهتر است؟ مقایسه ادوبی کانکت با بیگ بلوباتن

by | 1401/12/16 | بیگ‌بلوباتن, کلاس مجازی

امروزه با روی کار آمدن جلسات آنلاین و برگزاری آن‌ها، اپلیکیشن بیگ بلوباتن به عنوان یکی از بهترین‌ها معرفی شده است. اما، اپلیکیشنی دیگر که ابتدا با فراگیر شدن جلسات آنلاین علی‌الخصوص کلاس‌های مجازی دانشگاه‌ها روی کار آمد، اپلیکیشن ادوبی کانکت بود که به افراد اجازه می‌‌داد به صورت آنلاین در جلسات شرکت کرده و فعالیت‌های خود را داشته باشند. با روی کار آمدن بیگ بلوباتن و انتخاب آن به عنوان یک برنامه اوپن سورس پرطرفدار، سوالی که برای بسیاری از افراد به وجود آمده این است که اصلا ادوبی کانکت یا بیگ بلوباتن؟ کدام یک می‌توانند ما را در برگزاری یک جلسه آنلاین تمام و کمال همراهی کنند؟ در این مطلب همراه وب ات ساین باشید تا به این موضوع به صورت اختصاصی بپردازیم.

نگاهی کوتاه به اپلیکیشن ادوبی کانکت

در این قسمت ابتدا نگاهی کوتاه به اپلیکیشن ادوبی کانکت داریم تا دسته افرادی که با این اپلیکیشن آشنا نیستند اطلاعات خوبی را از آن دریافت کنند. Adobe Connect درواقع یک پلتفرم کنفرانس وب است که زمینه برگزاری جلسات آنلاین، کلاس‌های درس مجازی و وبینارها را ارائه می‌دهد. تا به این قسمت می‌توان گفت که این اپلیکیشن مانند بیگ بلوباتن عمل می‌کند، اما تفاوت چیست و کدام یک گزینه بهتری هستند؟ در ادامه به این موضوع به صورت اختصاصی می‌پردازیم.

بررسی تفاوت های عمومی ادوبی کانکت و بیگ بلوباتن

در ابتدا به بررسی تفاوت کلی این دو اپلیکیشن می‌پردازیم.

 

 بیگ بلوباتن

  ادوبی کانکت

مبتنی بر وب:

فریلنسرها:

 می‌توانند استفاده کنند اما با شرایط خاص می‌توانند استفاده کنند

بیزنس‌های کوچک تا بزرگ:

 می‌توانند استفاده کنند اما با شرایط خاص می‌توانند استفاده کنند 

پشتیبانی فارسی:

 دارد ندارد

لازم به ذکر است که در این قسمت توضیحاتی را در زمینه استفاده فریلنسرها و بیزنس‌های کوچک و بزرگ در رابطه با ادوبی کانکت و بیگ بلوباتن را به شما عزیزان ارائه دهیم. اگر به فضای نرم افزار بیگ بلوباتن توجه داشته باشید، مشاهده می‌کنید که دقیقا شبیه به یک کلاس درس تنظیم شده است. شما دارای یک تخته برای نوشتن مطالب هستید؛ می‌توانید از یک مداد برای طراحی استفاده کنید، مطالبی را تایپ کنید و یا به آپلود مواردی همچون انواع پاورپوینت، عکس، ویدیو و بسیاری از موارد دیگر بپردازید.
در صورتی که فضای ادوبی کانکت بیشتر شبیه به یک سالن وبینار طراحی شده است. از این رو می‌توان گفت ادوبی کانکت گزینه بهتری برای برگزاری وبینار است و بیگ بلوباتن کارایی بهتری در زمینه تدریس دارد. شاید بیگ بلوباتن بتواند یک جلسه بین بیزنس‌ها و یا فریلنسرها را پشتیبانی کند، اما اگر تعداد افراد آنلاین در جلسه بسیار افزایش یابد ممکن است سرور دیگر قادر به پاسخگویی مناسب نبوده و مشکلاتی در حین برگزاری جلسه به وجود آید.

بیگ بلوباتن در مقابل ادوبی کانکت

حال که در قسمت قبلی به مشاهده کردن اطلاعات و تفاوت‌های عمومی پرداختیم، در این قسمت بیگ بلوباتن را در مقابل ادوبی کانکت قرار می‌دهیم و تفاوت‌ها را به صورت تخصصی تر مشاهده می‌کنیم. 

 بیگ بلوباتن

ادوبی کانکت

 این برنامه دارای ویژگی‌های شگفت انگیزی به خصوص برای کلاس‌های مجازی است. بیگ بلوباتن زمینه‌ای کاملا امن را برای کاربر فراهم می‌کند.

 ادوبی کانکنت نیز دارای ویژگی‌های بسیار مناسبی برای برگزاری کلاس‌های مجازی است اما   بیشتر می‌تواند در زمینه برگزاری وبینارها کاربرد داشته باشد.

بیگ بلوباتن پشتیبانی صفر تا صد به زبان فارسی دارد که کار را برای کاربران ایرانی ساده تر می‌کند.

 برخی از افراد می‌توانند تاحدودی با انجام برخی از ترفندها ادوبی کانکت را با زبان فارسی ارائه   دهند اما نمی‌توان صد در صد به این موضوع پاسخ مثبت داد.

کیفیت ویدیوهای پخش شده در اپلیکیشن بیگ بلوباتن به صورت FULL HD می‌باشد. کیفیت ویدیوها در ادوبی کانکت HD است.
در گذشته بیگ بلوباتن قابلیت دانلود جلسات ضبط شده را نداشت که این موضوع می‌توانست به عنوان یک ضعف باشد اما امروزه این قابلیت برای بیگ بلوباتن وجود دارد. ادوبی کانکت از همان ابتدا قابلیت ضبط جلسات را درون خود داشت.
بیگ بلوباتن می‌تواند صد در صد یک محیط سفارشی برای شما داشته باشد. ادوبی کانکت تنها ۱۰ درصد از محیطش را می‌تواند با توجه به نیاز شما سفارش کند.
داشتن یک سرور سفارشی بیگ بلوباتن با هزینه بسیار کم امکان پذیر است.

 ادوبی کانکت هزینه بسیار بیشتری نسبت به بیگ بلوباتن دارد.

بیگ بلوباتن می‌تواند در شرایط خاص مانند خاموش بودن میکروفون‌ها و وب‌کم‌ها تا حداکثر ۴۰۰ نفر را در جلسه پشتیبانی کند.

 ادوبی کانکت این امکان را به شما می‌دهد که تا چندین هزار نفر را وارد جلسه آنلاین خود کنید. از این رو می‌گوییم که ادوبی کانکت بیشتر برای کسب و کارها کارایی بهتری دارد.

شاید ادوبی کانکت در برخی موارد دیگر نسبت به بیگ بلوباتن بهتر عمل کند، اما ما در این قسمت به تفاوت مواردی پرداختیم که برای راه اندازی یک جلسه آنلاین ضروری هستند و نبودن هر یک از آن‌ها می‌تواند از کیفیت جلسه راه اندازی شده بکاهد. لذا با توجه به این توضیحات می‌توانیم بگوییم که هر دو اپلیکیشن کارایی بسیار خوبی در زمینه برگزاری جلسات آنلاین دارند، اما بیگ بلوباتن بیشتر برای معلمان کارایی دارد و ادوبی کانکت بیشتر برای افرادی که قصد دارند جلسات خود را به صورت آنلاین برگزار کنند. با توجه به نوع فعالیت خود می‌توانید اپلیکیشن مناسب خود را با توضیحاتی که وب ات ساین برای شما در این مطلب ارائه داد، داشته باشید.

مقایسه‌ٔ کلی پلتفرم‌های آموزش آنلاین

ویژگی‌هاBigBlueButtonAdobe ConnectSkyroom
اشتراک صدا و تصویر کاربر
وایت‌بورد
اشتراک‌گذاری دسکتاپ
امکان ضبط کلاس
امکان رای‌گیری و نظرسنجی
قفل کردن جلسه و جلوگیری از ورود کاربران جدید
امکان تأیید ورود کاربر به کلاس توسط استاد
فعالیت گروهی
هزینه لایسنس
راه‌اندازی ساده
محیط کاربری
قابلیت اتصال به سایر پلتفرم‌ها
نرم‌افزار پیش‌نیاز
پشتیبانی از Flash
پشتیبانی از HTML 5
پشتیبانی از زبان فارسی
قابلیت شخصی‌سازی (برندینگ)
قابلیت بارگذاری فایل ویدئویی
قابلیت بارگذاری فایل صوتی
پردازش موازی جلسات
مقیاس‌پذیری
سوال از معلم برای ورود به جلسه

نگاه انتهایی به این بحث

در این مطلب به تمامی جوانب اپلیکیشن بیگ بلوباتن و ادوبی کانکت پرداختیم. با تمامی این تفاسیر می‌توان گفت که بیگ بلوباتن گزینه مقرون‌تر، به صرفه‌تر، ایمن‌تر و در عین حال حرفه‌ای‌تر از ادوبی کانکت است. از سویی دیگر ادوبی کانکت می‌تواند گزینه مناسب برای افرادی باشد که قصد دارند یک جلسه داشته و نیازی به ابزارهای مخصوص تدریس که در بیگ بلوباتن وجود دارند، نداشته باشند. اگر احتیاج به یک سرور پرقدرت بیگ بلوباتن دارید و یا می‌خواهید درمورد ادوبی کانکت اطلاعات بهتر و تخصصی‌تری دریافت کنید، می‌توانید با کارشناسان باتجربه وب ات ساین ارتباط برقرار کنید.

4 Comments

 1. شادمهر سلطانی

  چگونه سرور بیگ بلوباتن خریداری کنیم؟

  Reply
  • محمدرضا زمانی

   درود
   شما با ورود به صفحه‌ی پلن‌های بیگ‌بلوباتن می‌تونید سرویس مورد نظرتون رو بر اساس تعداد کاربر درخواستیتون سفارش بدید و پس از ثبت‌نام اولیه، عملیات نصب سرویس برای شما آغاز میشه. برای سرورهای اختصاصی کل سرور در اختیار شماست و تمام تنظیمات به دلخواه شما می‌تونه عوض بشه. سرورهای اشتراکی هم فقط یک کلاس مجزا از سرور، در اختیار شما قرار میگیره.

   https://webatsign.com/bigbluebutton-web-conference

   Reply
 2. محمدرضا شفیعی

  سلام وقت بخیر
  برای کلاس های انلاین با ظرفیت ۴۰ نفر بیگ بلوباتن رو پیشنهاد میکنید یا اسکای روم؟

  Reply
  • محمدرضا زمانی

   درود بر شما
   ما سرویس اسکای‌روم ارائه نمیدیم و فعلا فقط بیگ‌بلوباتن ارائه میشه که سیستم پایدار و قابل اعتمادیه که علاوه بر داشتن تمام امکاناتی که در اسکای‌روم هست، می‌تونید به طور کامل به دلخواه خودتون شخصی‌سازیش (برندینگ) کنید.
   به طور کلی هم می‌تونید مقایسه‌ی بیگ‌بلوباتن و سایر سیستم‌ها مثل اسکای‌روم و ادوبی‌کانکت و زوم و… رو از این صفحه و یا مقالات سایت مطالعه کنید:

   https://webatsign.com/bigbluebutton-web-conference/

   Reply

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *