آموزش آپدیت بیگ‌بلوباتن از نسخه‌ٔ 2.2 به 2.3 – قوی‌ترین سیستم برگزاری کلاس آنلاین

by | 1400/02/27 | بیگ‌بلوباتن, کلاس مجازی

امروز می‌خواهیم در این مقاله نحوه‌ی آپدیت بیگ‌بلوباتن از نسخه‌ٔ 2.2 به 2.3 را آموزش دهیم.

آپگرید بیگ بلو باتن 2.2

بیگ‌بلوباتن چیست؟

بیگ‌‌بلوباتن حاصل تلاش کمپانی Blindside Networks و استفاده از بازخوردهای کاربران سراسر دنیا است که یکی از پایدارترین و کاربرپسندترین پلتفرم‌های متن‌باز دنیا به شمار می‌رود و به شما امکان ساخت و برگزاری کلاس‌های مجازی به بهترین شکل ممکن را می‌دهد. با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، بسیاری از مؤسسات و آموزشگاه‌ها اقدام به راه‌اندازی کلاس‌های آنلاین کرده‌اند که وب@ با به‌کارگیری آخرین تکنولوژی‌های آموزشی موجود، بهترین بستر آموزشی را در اختیار کاربران خود قرار داده است. جهت آشنایی بیشتر با امکانات بیگ‌بلوباتن، به صفحهٔ آشنایی با این پلتفرم که به آن لینک داده‌ایم مراجعه کنید.

1- ابتدا بک آپ بگیرید

برای شروع Secret Key فعلی خود را یادداشت کنید به طوری که بتوانید بعد از ارتقا به نسخه 2.3 مجددا آن را تنظیم نمایید.

bbb-conf--secret

یک پوشه بک‌آپ ایجاد کنید

mkdir backup && cd backup

از تمام جلسات ضبط شده‌ی خود بک آپ بگیرید

mkdir bbb_recording && cp -r /var/bigbluebutton/published/presentation/* bbb_recording

در صورتی که فایل mp4 ضبط کرده بودید، از آن ویدیو بک آپ بگیرید

mkdir mp4 && cp -r /var/www/bigbluebutton-default/recording/* mp4

از apply-config.sh که تمامی تنظیمات سفارشی را نگه می‌دارد، بک آپ بگیرید.

cp /etc/bigbluebutton/bbb-conf/apply-config.sh

هر فایل یا هر پوشه‌ای را که می‌خواهید از آن بک‌آپ بگیرید اضافه کنید و سپس دستور زیر را اجرا کنید تا فایلی به نام backup.tgz ایجاد شود. این فایل را در جایی امن نگه‌داری کنید تا در آینده از آن برای بازیابی تنظیمات فعلی بیگ‌بلوباتن خود بر روی سرور جدید استفاده کنید.

tar -zcf backup.tgz backup

2- نصب Ubuntu 18.x

ما به این نتیجه رسیدیم که نصب کردن Ubuntu 18.x. بسیار آسان‌تر است. به‌روزرسانی Ubuntu 16.x ساده نیست. یکی از مشکلات اساسی آپدیت بیگ‌بلوباتن از نسخه‌ٔ 2.2 به 2.3 که ما دائماً با آن روبه‌رو بودیم، خراب شدن محیط Ruby بود و ما مجبور بودیم ساعت‌ها وقت بگذاریم تا آن مشکل را برطرف کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به جای آپگرید کردن سیستم عامل قبلی، نسخه‌ی جدید سیستم عامل اوبونتو را به صورت Clean Install نصب کنید.

3- نصب BigBlueButton 2.3

جهت نصب بیگ‌بلوباتن به صورت آسان می‌توانید از این دستور استفاده کنید:

wget -qO- https://ubuntu.bigbluebutton.org/bbb-install.sh | bash -s -- -v bionic-230 -s bbb.your-domain.com -e your@email.com -w -g - turn.your-turnserver.com:password

یک پیشنهاد: از دستور screen استفاده کنید تا در صورتی که اتصال شبکه‌ی خود را از دست دادید، نصب شما قطع نشده و ادامه یابد.

4- بازیابی اطلاعات

زمانی که BigBlueButton 2.3 نصب می‌شود، فایل backup.tgz را در مسیر Root قرار داده و دستور “tar – xvzf backup.tzg” را اجرا کنید. با این کار فایل tar از حالت فشرده خارج می‌شود.

5- پوشه‌ها را به محل مخصوص خود انتقال دهید:

cp bbb_recordings/* /var/bigbluebutton/published/presentation/ cp mp4/* /var/www/bigblurbutton-default/recording / cp apply-config.sh /etc/bigbluebutton/bbb-conf/

همان Secret Key قبلی را برای سرور جدید خود تنظیم کنید:

دستور bbb-conf –secret را اجرا کنید تا بررسی کند که آیا این Secret Key تغییر کرده‌است یا خیر. اگر کد نمایش داده شده متفاوت بود، فرمان زیر را اجرا کنید:

bbb-conf --setsecret bbb-conf --restart

آپدیت بیگ‌بلوباتن از نسخه‌ٔ 2.2 به 2.3 به اتمام رسید!

تبریک! شما با موفقیت سرور BigBlueButton خود را به آخرین نسخه آپدیت کردید.

در صورتی که قصد به‌روزرسانی سرور خود را داشته و نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، می‌توانید از سرویس آپگرید بیگ‌بلوباتن 2.2 به 2.3 استفاده کنید.

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *